Fakty Konopne.


Badania: Chmiel i konopie 28 milionów lat temu były rodzeństwem

Konopie i chmiel mają więcej wspólnego, niż mogłoby się nam wydawać. Naukowiec John M. McPartland dokonał przeglądu biologicznej klasyfikacji konopi na przestrzeni dziejów, a swoje wyniki opublikował w Cannabis and Cannabinoid Research. Jednym z odkryć jest to, że konopie straciły rodzeństwo około 28 milionów lat temu – a tym rodzeństwem był Humulus.. Humulus to roślina produkująca kwiaty znane jako chmiel, który stosowany jest m.in. przy produkcji piwa

Innymi słowy, w oparciu o sekwencje Fot. Cannabis and Cannabinoid ResearchDNA, które odpowiadają zegarom molekularnym każdego rodzaju genu, badacze byli w stanie określić, kiedy dwie rośliny stały się genetycznie rozbieżne. Obie rośliny nadal należą do tej samej, szerszej rodziny konopiowatych, ale zmiany genetyczne sprawiły, że stały się bliskimi kuzynami, a nie rodzeństwem. Po raz pierwszy botanik powiązał te dwie rośliny w 1583 roku, twierdzi John M. McPartlanda, profesor na Uniwersytecie w Vermont, a także pracownika firmy GW Pharmaceuticals, która produkuje legalne leki na bazie konopi indyjskich. Wcześniej botanicy “zaklasyfikowali konopie z roślinami filogenetycznie niezwiązanymi na podstawie kształtu liścia, stosowania przez ludzi i innych całkowicie sztucznych właściwości” – czytamy w nowych badaniach. Ale botanik, który sparował rośliny, polegał na “morfologii ich najważniejszych funkcjach – rozmnażaniu, kwiatach i owocach oraz żywieniu (ksylem i łyko)”. Tymczasem “siostry marihuany”, tak jak my je zrozumieliśmy – Cannabis sativa i cannabis indica-genetycznie rozeszły się nieco ponad milion lat temu.

Gdzie można kupić najtańszą marihuanę na świecie?

Badanie przeprowadzone przez firmę Seedo, wskazało miasta na całym świecie, gdzie konsumpcja marihuany jest najwyższa, a marihuana jest najtańsza. Nowy Jork okazał się miastem, w którym konsumuje się najwięcej konopi rocznie – 77,44 ton. Seedo nazywa badanie “wskaźnikiem cen konopi indyjskich w 2018 roku“, w którym badano czynniki takie jak status prawny marihuany, a także prawdopodobne wpływy podatkowe ze sprzedaży marihuany. W badaniu przeanalizowano 120 miast z całego świata. Jak można się spodziewać, najtańsze zioło na świecie można znaleźć w krajach, w których jest ono legalne lub zdekryminalizowane. Pierwsze miejsce na liście najtańszej marihuany na świecie zajęło górzyste miasto Quito w Ekwadorze, w którym spożywanie marihuany jest zdekryminalizowane, a obywatele Ekwadoru mogą posiadać do 10 gramów. Tutaj mieszkańcy mogą kupić marihuanę za jedyne 1,34 $ za gram. Miasto Bogota w Kolumbii zajmuje drugie miejsce, 2,20 $ za gram, co nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że uprawa marihuany indoor i konsumpcja marihuany jest w kraju zdekryminalizowana. Cały Singapur, w którym posiadanie marihuany może prowadzić do kary śmierci, pochłania rocznie tylko 0,02 tony marihuany. Tokio jest najdroższym miejscem na świecie – gram marihuany kosztuje tam nawet 32,66$.
1. Quito, Ekwador
1,34 $ za gram (tak, czytałeś to dobrze), stolica Ekwadoru, ma zdecydowanie najtańszą marihuanę na świecie. Raport wskazuje, że w Quito można spokojnie rozpalić jointa, nie obawiając o kłopoty ze strony organów ścigania. W niektórych dzielnicach Quito marihuanę czuć praktycznie wszędzie.
2. Bogotá, Kolumbia
Jeśli kochasz podróżować i kochasz konopie, to Bogotá jest miejscem wartym odwiedzenia. W tej tętniącej życiem metropolii kwitną konopie indyjskie, a w mieście znajdziesz sklepy z akcesoriami dla konsumentów i coroczny festiwal marihuany. Na sekundę można zapomnieć, że rekreacyjna marihuana nie jest jeszcze legalna w tym kraju, chociaż stosowanie marihuany do celów medycznych jest już legalne. W tym kraju dostępne są najmocniejsze odmiany marihuany, które mogą rywalizować z tymi z Kalifornii i Kanady. I choć od czasu legalizacji marihuany medycznej dochodziło do pewnych represji w stronę małych plantatorów, to średnia cena w Bogocie nadal wynosi 2,20 $ za gram.
3. Asunción, Paragwaj
Asunción jest prawdopodobnie jednym z najbardziej niedocenianych miast Ameryki Łacińskiej. Jeśli chodzi o konopie, nie będziesz miał problemu z uzyskaniem taniego grama (średnio kosztuje 2,22 $ za gram), ale nie możemy zagwarantować, że będzie on dobrej jakości – raczej będzie to tzw. schwag. Paragwaj jest drugim co do wielkości producentem konopi indyjskich w Ameryce Łacińskiej. Od dawna znany jest z zaopatrywania czarnych rynków w pobliskich krajach. Kraj zdekryminalizował posiadanie w 1988 roku.
4. Dżakarta, Indonezja
Gram w Dżakarcie kosztuje 3,79 $. Niestety, palenie trawki w Indonezji to naprawdę zły pomysł. Zwyczajem w tym kraju jest aresztowanie turystów posiadających marihuanę. W niektórych przypadkach funkcjonariusze organów ścigania zaczęli nawet oferować turystom sprzedaż zioła, a następnie aresztując ich, kiedy się na to zgodzą. Jeśli jesteś daleko od Dżakarty na odległej wyspie, a jej mieszkańcy będą oferować Ci jointa prawdopodobnie wszystko będzie w porządku. Ale jeśli jesteś w Dżakarcie, to lepiej nie ryzykuj.

Bestsellerowa Easy Sativa

Ta 100% Sativa, jak sugeruje jej nazwa, jest wyjątkowo łatwa w uprawie i właściwie nie może się nie udać. W naszym kraju hodowla marihuany jest zakazana, jednak w miejscach, gdzie można ją uprawiać, ta odmiana cieszysię sporą popularnością. Easy Sativa nie potrzebuje specjalnych warunków, by zakwitnąć i dać całkiem niezłe plony. Sięgają po nią szczególnie początkujący hodowcy. Być może niczym specjalnym ta odmiana nie zaskakuje (choć trzeba przyznać, że wygląd ma imponujący), niemniej warto ją bliżej poznać.